A babák mozgásfejlődése
Sokfélék vagyunk ….., érzésekben, kinézetben, gondolkodásban….ettől szép kerek a világ. Természetes, hogy a babák mozgásfejlődésének üteme is különbözik egymástól, ami soha vissza nem térő sebességgel történik az első 2 életévünkben.
Az, hogy a szakemberek a mozgásfejlődés lépcsőfokait, egymástól eltérő időintervallumokra ítélik meg, (akár 3 hónap különbséget is mutathatnak) ez néha megzavarja a szülőket és gyakran teszik fel a kérdést hogy: „most akkor mikor kell tudja?” „mikortól van elkésve a mozgásfejlődése?”
A mozgásfejlődési skálák hónapbeli eltérései, a különböző besorolások alapján (kutatás, felmérés. tapasztalat) annak köszönhetőek, hogy a mozgásforma:
– megjelenése,
– mennyisége
– minősége
nem egy időben jelenik meg és a szakemberek más – más szemmel más- más paramétert néznek. Tehát a „szakmai igazság” valószínűleg a középúton van valahol…
Szülőként a mozgásfejlődés megjelenésére és mennyiségére tudunk válaszolni a minőségére inkább csak gyógytornász.
Mozgásfejlődést befolyásoló tényezők
A babák mozgás fejlődése nagyon sokféle lehet, amit nagyon sok tényező befolyásol.
Így például az, hogy milyen a baba testalkata: a kisebb, filigránabb babák általában valamivel könnyebben mozognak, mint nagyobb súlyú társaik, akiknek mozgásfejlődése kicsit komótosabb lehet, de ez nem törvényszerű.
Mozgásfejlődés befolyásoló tényező még a baba izomzatának milyensége (puha vagy kemény). Ez testszerte érezhető vagy csak egyes testtájakon, hogy a jobb oldal a bal oldallal megegyezik- e?
Szintén befolyásoló tényező a babák személyisége, temperamentuma. Vannak, akik izgő – mozgó kukacok, kísérleteznek, ha nem járnak sikerrel újra kezdik a mozgás gyakorolását, míg végül elérik céljukat, ugyanakkor vannak társaik, akik teljesen nyugodtan szemlélődnek, játszanak hosszú időn át.
Nem mellékes az sem, hogy a baba hol és milyen keménységű felületen tölti el ébren levő idejének nagyobb részét. (anya/apa karjai, kiságy, járóka, talaj, nagyágy….) Amit itt kiemelnék, hogy a mozgásfejlődést befolyásoló nem elhanyagolható tényező, hogy a baba mennyit van kézben, ahol nyilván kevesebb lehetőségük van a mozgások gyakorlására. Ráadásul ilyenkor gyakran ugyanabban a helyzetben vannak, mert többnyire erősebb kezükben fogják őket a szülők, ami kialakíthat vagy fokozhat már fennálló aszimmetrikus tartásokat, mozgásokat, de a passzivitást mindenképp. És hogy mennyi a sokat lenni ölben? Nincs pontos adat, de talán tanácsos az ébrenlétnek nagyobb részét nem ölben tölteni.
Mit tehet a szülő a baba legoptimálisabb mozgásfejlődése érdekében?
Kérhet egyénre szabott mozgásfejlődési tanácsot, játékokat, gyakorlatokat gyermekgyógytornásztól. Ezt a 3,6,9,12 hónapos korban érdemes vagy ahogy valamit nem tart rendben a szülő a baba mozgásával kapcsolatban.
Rendszeresen masszírozhatja a babát már 1 hónapos kortól. A masszírozás pozitív hatással van a baba teljes fejlődésére, így a mozgásfejlődésre is.
Hintáztathatja fekvő hintában már 1 napos kortól naponta lassan nyugtatóan vagy ritmusosan énekelve, ahogy a babának jobban tetszik. A hintázás egy fejlesztő játék, amit ösztönösen használtak már régen is, de ma már tény, hogy fejlesztő hatású.
A masszírozásra és a hintáztatás lehetőségeire a Mackógyógytorna feladatsorok között lehet találni segítséget, útmutatást.
Baba mozgásfejlődési szakaszok, mérföldkövek, állomások, lépcsőfokok…..
A „Mackórendelő mozgásfejlődési lépcsőfokok” időegységei a nagymozgások:
-megjelenését, -gyakorlását, -minőségi tökéletesítésének idő intervallumát ábrázolja. Önmagában semmit sem jelent ha egy „lépcsőtől” elmaradt vagy túlszárnyal a baba mozgásfejlődése, mert ezt minden esetben egyénileg, részletes vizsgálattal kell elbírálni, mérlegelni.
Mackórendelő baba mozgásfejlődési lépcsőfokok |
|
Baba életkora | Nagymozgások |
0-2 hó között | fej emelés- fordítás |
2- 4 hó között | hasalás alkaron |
4-6 hó között | átfordulás hátra/hasra |
6-8 hó között | kúszás, négykézláb állás |
8-10 hó között | mászás, ülés |
10-12 hó között | felállás, lépkedés |
12-15 hó között | önálló járás |
www.mackorendelo.hu |
Természetes, hogy a szülők aggódnak, hogy babájuk mozgásfejlődése valamiért nem megfelelő. Nagyon fontos, hogy ilyenkor megfelelő szakember véleményét kérjék ki! Fordulhatnak védőnőjükhöz, gyermekorvosukhoz, gyermekgyógytornászhoz. Ők ha szükségesnek ítélik, akkor továbbküldhetik a babát neurológus vagy ortopéd szakorvosi vizsgálatra is. Fontos hogy kiderüljön, hogy a babánál lévő állapot:
– normális,
– kicsit eltérő vagy
– nagyon eltérő
és ennek függvényében a megfelelő mozgásfejlesztés, gyógytorna elkezdése javasolt.
Nekünk, gyermekgyógytornászoknak fontos tudatni a szülőkkel, hogy a mozgásvizsgálat alapján mi a gyógytorna célja. Netán az hogy gyermeke mozgásképessége (ülés,mászás, járás) múlik rajta vagy „csak” egy kis “elmaradás” amit, a későbbi életszakaszban megjelenő nehézség megelőzése miatt (egy minimális mozgászervi…, iskolai problémák…) ajánlatos orvosolni.
Kovács Andrea
Gyermekgyógytornász
Mackórendelő szakmai vezető
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján