A “mindenható” hinta…
A hintázás segítség lehet az elalvásnál, pocakfájásnál, az idegrendszer fejlesztésében, korababáknál, izgága babáknál, a beszéd indításban, a viselkedési és érzelmi funkciók leküzdésénél, az egyensúly fejlesztésben, az írás- olvasás tanulásban stb.
Egészséges és sérült gyerekeknek egyaránt ajánljuk a babahintákat, különböző céllal és használati utasításokkal.
Alvás:
A gyerekek általában nagyon szeretnek hintázni, a ritmikus mozgás, az ismétlődő mozdulatok a feszültség és a szorongás oldására az egyik legjobb módszert jelentik. A ringatózó mozgás a biztonságos anyaméhre emlékezteti a gyerekeket, megnyugtatja, ellazítja – sőt, sokszor el is altatja őket. Éppen ezért szoktuk ajánlani alvászavaros babáknak, akiket nehéz álomba ringatni. Ebben az esetben célszerű egyforma, monoton, kiszámítható lendítésekkel hintáztatni a babát.
Korababák:
A koraszülöttek, a 37 hétnél korábban érkezett babák kimaradnak az utolsó hetekben eltöltött szenzoros ingerekből, hisz a pocakban, az anya mozgásaival sok- sok inger (le fel, forgás, fordulás, jobb, bal stb.) érheti a babákat. Miután kibújnak, az életük szenzoros inger területén passzívabb lesz, ezt az ingert mesterségesen a hintázással is lehet pótolni. Ebben az esetben a baba legyen a magzati pózban a hátán és a ringató mozdulatok lassúak, de különböző irányúak legyenek. (A Korababák mozgásfejlesztése, gyógytornája cikkben további gondolatok találhatóak.)
Hasfájás:
A hasfájós babáknak az egyik legjobb helyzet a „gombóc” helyzet, amit a hintában jól meg lehet valósítani (felhúzott térdek alatt egy törülköző, gömbölyű hát). A baba pocakjára lehet tenni egy enyhén megmelegített babzsákot, így még hatékonyabb lehet a pocak „gyógyítás”. Ebben az esetben a ringatás legyen ugyanaz az irány, monoton ritmusban. ( A Mit tehetünk ha fáj a baba pocakja? cikkben tovább olvashat.)
Reflex leépítés:
Fennmaradt csecsemőkori reflexek leépítésére azért van szükség, mert ezek gátolják a babát az egyes mozgásfázisok kivitelezésénél. Az hogy mi a kóros és mi gátolja a mozgásfejlődést és mikor … azt bízzuk szakemberre. Ebben az esetben kérje gyógytornásza tanácsát, hogy miként helyezze a gyermeket, a helyes ringatózáshoz.
Játék:
A hinta rúdjára minden héten más és más ingereket tudunk tenni, hogy a baba ismerkedjen vele vizuálisan és manuálisan is. Ilyen ingerek például a babakarikák, csörgők, kendők, zizegő anyagok, vagy egy ½ literes palack stb. Ezeket az ingereket (játékokat) tegyük mindig más irányba a kötélen vagy a fa rudakon, így a vizuális követés és a nyúlás is mindig máshova fog irányulni. Ebben az esetben nem mozgatjuk a hintát, csak a baba saját mozgásaitól mozogjon, ringjon.
Beszéd:
A beszédébresztés fontos eszköze a ritmus, amit a hintával az egész testet tudjuk ritmizálni (mozgatni) és mellé verbálisan is ritmizálhatunk (mondókázva, énekelve). Ebben az esetben tanácsos ugyanarra a mozdulatra ugyanazt a mondókát mondani, énekelni és ismételni, ismételni…
Egyensúly:
Különböző irányú hintázás közben ingerlődik a vesztibuláris rendszer, melynek az egyensúlyozásban nagy szerepe van. Egyensúlyozó képességünkre nem csak a gerendán, hanem folyamatosan szükség van: az üléshez, nyúláshoz, irányváltáshoz, futáshoz stb… Ebben az esetben célszerű egy összeállított gyakorlatsort gyakorolni a hintával, ahol az ingerek ismételten, kellő nagyságban és gyorsaságban érik a gyermeket.
Írás – olvasás:
A fejlett egyensúlyérzék nem csupán a nagymozgásokban (futásban, ugrálásban, bringázásban) segíti a gyermeket, de az írás és olvasás tanulást is pozitívan befolyásolja. A betűk térben elhelyezett pálcikák, melyek térbeli helyzetét és viszonyát felismerve tudunk írni és olvasni. Vagyis minél többet hintázik a csöppség, annál könnyebb dolga lesz az iskolában később.
Egyéb segítségek:
A hinta olyan problémák kezelésében is hatékony kiegészítő segítség lehet, mint például az elmaradott mozgás, feszes izomzat, aszimmetrikus fejlődés vagy mozgás, nagyobb babáknál a mozgáshiány leküzdése, értelmi és szociális problémák leküzdése… Ezekben az esetekben tanácsos szakemberrel konzultálni.
Hinta a Mackórendelőben:
A Mackórendelőben sokszor használjuk a hintákat terápiás célokra; speciális feladatsorokat állítottunk össze a gyerekeknek, amit akár a kezelés alatt, akár otthon, a szülőkkel el tudnak végezni. Természetesen ezek mind játékosak, a gyerekeknek inkább szórakozás, mint munka, ezért könnyű őket „rávenni” a gyakorlásra.
Vannak általános gyakorlataink, amelyek minden gyereknél alkalmazhatóak, de igény esetén egyedi gyakorlatsort is összeállítanak gyógytornászaink, hogy a gyermekek a lehető leghatékonyabb terápiában részesüljenek.
Hinta otthon:
Persze a babahinta teljesen egészséges gyerekeknek is kiváló szórakozás: minden gyerek szeret hintázni! Rossz idő esetén, vagy esténként, ha már nem lehet a játszótérre menni, napközben ha szükséged van egy pár perc nyugalomra, ha szeretnéd elaltatni, megnyugtatni, ha szeretnétek együtt játszani… a hinta lehetőségei kimeríthetetlenek!
Hinta típusok:
Nagy márkák vagy kis márkák vagy márka nélküliek… a lényeg, hogy egy kötélen lógó hinta legyen, amiben feküdni,majd ülni és aztán lógni lehet.
Hinta használata:
Természetesen ez babánként változhat, de körülbelül ez a szabály:
– a 0-7 hónapos kor közötti babák feküdjenek úgy, hogy a fa rudak párhuzamosak legyenek a talajjal, lábuk a hintán belül legyen
– a 8-15 hónapos babák üljenek úgy, hogy a lábuk lógjon ki a hintán levő két lyukon és a hosszanti rúd legyen kb. 15 fokos döntéssel lefele
– a 16- 36 hónapos babák üljenek úgy, hogy lábuk lógjon ki a hintán levő két lyukon és a hosszanti rúd legyen kb. 45fokosdöntéssel lefele
Fontos!
A baba lába csak akkor érjen a talajra, ha már egyedül tud biztonságosan járni.
Hintás gyakorlatsorok, megtalálhatóak a webáruházunkban :
– Mackógyógytorna Babahintával I. – 10 darab szenzomotoros gyakorlattal ( 0 – 7 hónapos gyerekenek)
– Mackógyógytorna Babahintával II. – 10 darab szenzomotoros gyakorlattal (8 – 15 hónapos gyermekeknek)
– .Mackógyógytorna Babahintával III. – 10 darab szenzomotoros gyakorlattal (16- 36 hónapos gyermekeknek)
– Mackógyógytorna Csepphintával – 12 szenzomotoros gyakorlattal ( 3 – 6 éves gyerekenek)
A legtöbbet adhatjuk babánknak, ha már időben, a lehető legkorábban foglalkozunk a fejlődésükkel, a hinta egy játék mely nyugtat, szórakoztat és fejleszt is egyben. A hintázó mozgás fejleszti az idegrendszert, hozzájárul a kognitív funkciók javításához is.
Kovács Andrea
Gyermekgyógytornász
Mackórendelő szakmai vezető
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján