Barion Pixel

Korababák mozgásfejlesztése, gyógytornája

13245418 1042931979094413 6304866425415150268 n

Szükséges a gyógytorna egy koraszülött babának? Mindenképp le fog maradni? Mire érdemes odafigyelni? és még sok kérdésre keressük a választ, de még mielőtt belemerülnénk, megjegyezném, hogy a prevenció, a fejlesztésa gyógytorna, csak egy második lépcső a kora babák életében, az első óriási lépcső a Koraszülött osztályokon történik, ahol az életükért küzdenek … gratulálunk és köszönjük.

Magyarországon a megszületett gyermekek 8-9 %-a korababaként jön a világra. Önmagában a „koraság” nem hátrány vagy betegség, de a „rizikó” ott lapulhat bármikor…amit tanácsos megelőzni, kezelni vagy gyógyítani és e cikk eszenciája az utóbbi három szóban van.

Kit nevezünk korababának?

Azokat a babákat nevezzük koraszülött babáknak, akik a várandóság 37 hete előtt jönnek a világra.

A születési hetek szerint három csoportba oszthatjuk:

  • – a 32-36. héten születettek az „enyhe” koraszülött kategóriába tartoznak,
  • – a 28-31. hétre születettek az alacsony gesztációs korú kategóriába,
  • – a 22-27. héten születettek az extrém koraszülött kategóriába tartoznak.

A koraszülött kisbabák születési kora nagyban befolyásolja életben maradási esélyeiket, a kialakuló betegségek és károsodások lehetőségét. A koraszülött kisbabák döntő többségükben alacsony testsúllyal születnek, a születési súlyuk általában nem éri el a 2500 g-ot. Az alacsonyabb születési súly önmagában nem feltétlenül az éretlenséget jelzi, hisz a magzat súlya jelentősen függ genetikai adottságaitól, a méhen belüli és a méhen kívüli környezet hatásaitól.

születési súly szerint három csoportot különböztetünk meg:

  • – az 1500-2499 g kissúlyú újszülöttek,
  • – az 1000-1499 g az igen kissúlyú újszülöttek,
  • – az 1000 g alattiak az igen-igen kissúlyú újszülöttek

Korrigált életkor számítása a mozgásfejlődésnél:

A korababák mozgásfejlődését a korrigált életkoruk szerint számoljuk, mégpedig úgy hogy 1 éves korig a baba életkorából kivonjuk a korábban született hetek számát, 1 éves kortól a baba életkorából kivonjuk a korábban született hetek számának felét. 2 éves kortól nem számoljuk, de figyelembe vehetjük.

Mikor jelentkezzek korababával gyógytornára?

Ha távozáskor a záróban koraszülött babának gyógytornát javasolnak akkor szinte azonnal, ha minden rendben volt a babával akkor ajánlott úgy 3, 6, 9 hónaposan (korrigált életkorban) egy – egy gyógytornász mozgásvizsgálaton, tanácsadáson részt venni.

A koraszülöttek fejlesztése

A korababák további életlehetőségei szempontjából nagyon fontos, hogy az intenzív ellátást, megfelelő terápiás/fejlesztő ellátás kövesse.

Hasznos mozgásterápia lehet a Vojta terápia,  a Dévény, az egyéni Aktív gyógytorna, Szenzoros torna, Bobath, Cranio sacralis terápia…

Hasznos fejlesztő foglalkozások lehetnek, a baba masszázs, a babatorna vízben, a babatorna nagylabdán, a baba arc masszázs, a hintázás…

A korababa gyógytorna céljai lehetnek:

  • A légzés „erősítése” – (rekesz izom)
  • A helyes táplálkozás kialakítása (arc, száj kezelés)
  • Szenzoros ingerek bevitele(hinta, labda)
  • A mozgásfejlődés  – figyelése, irányítása, helyreállítása, tanítása…
  • Az érzékszervek – prevenciós stimulálása /fejlesztése

Két fontos dolog:

  1. Egyik fontos dolog a korababák számára a ringatás, a különböző irányba való mozgás, hintázás és közben éneklés, dúdolás vagy csak ritmusos mondókák ismételgetése.  Ezt legjobban az egy kötélen logó babahintákban tudjuk megvalósítani, melyet nagyon váratlan és változatos irányban lehet mozgatni. Az anya pocakjában is ez történik, a korbabák ezekből a mozgásokból, ingerekből kimaradnak az utolsó hetekben! Ezt szuperül lehet pótolni a fekvős baba hintákkal ( Adamo, Beto, vagy No name) ösztönösen, ringatva vagy tervezetten a Mackógyógytorna hintás gyakorlatsorokkal I. II. III. (Mackógyógytorna babahintás I. gyakorlatsorMackógyógytorna babahintás II. gyakoratsorMackógyógytorna babahintás III. gyakorlatsor )
  1. A másik fontos dolog, hogy a természetesen evidens Dévény terápia mellett, az aktív gyógytornában is részesüljön a baba. Az aktív gyógytorna órákon a babákat provokáljuk, stimuláljuk, rávezetjük, tanítjuk, elmélyítjük a helyes mozgás kivitelezés fortélyait, apró elemeire szedjük  a mozdulatot, majd összerakatjuk. Ezek a mozzanatok fontosak a baba helyes mozgásfejlődésében.

Milyen panaszokkal/ tünetekkel forduljak gyógytornászhoz egy korababával?

– „nagyon lassú” mozgásfejlődés

– „puha”, gyenge izomzat

– intenzív nyálzás

– szopási nehézségek

– aszimmetrikus fejtartás

– aszimmetrikus testtartás („C”)

– feszes, merev izomzat

– gyakori fej-hátrafeszítés, törzs-homorítás

– eltérő aktivitású végtaghasználat

– aszimmetrikus mozgásformák

Mire figyeljünk oda a hétköznapokban a korababáknál?

A babák fejformája általában oldalról lapított, ezért háton fekvésben elborul oldalra fejük. Figyeljük, hogy mindkét oldalra egyforma időt fordítsák mert ellapulhat a buksijuk. Ha aszimmetriát észlelünk a fejüknél, fél oldalt lapos, akkor használjanak lyukas párnát.

A babák lábfeje sokszor nagyon kifelé fordul. Erre hasznos lehet egy speciális szivacs viselése alváskor és a megfelelő gyógytorna gyakorlatok végzése (Mackógyógytorna kifelé forduló baba lábfejekre)

A helyes hordozó kiválasztása, hisz jóleső érzés babának, mamának, papának a testközelség… a hosszabb kórházi napok után. Eleinte a szövött kendő alkalmazása a leginkább ajánlott, esetenként a rugalmas. Léteznek az átlagosnál keskenyebb kendők is, kifejezetten koraszülöttek számára. A helyes hordozásról a Babahordozás gyógytornász szemmel cikkben tovább olvashat.

A terápiás javaslat egyéni elbírálás alapján történik, de nagy általánosságban, ami biztos hasznos lehet egy diagnózis nélküli korababának (diagnózissal rendelkezőknek szinte kötelező):

  • – 2-5 hónaposan: 4 alkalom Dévény kezelés + 2 alkalom Aktívgyógytorna + otthoni házi feladatok
  • – 5-8 hónaposan: 4 alkalom Dévény kezelés + 4 alkalom Aktív gyógytorna + otthoni házi feladatok
  • – 8-11 hónaposan: 2 alakalom Dévény kezelés + 6 alkalom Aktív gyógytorna + otthoni házi feladatok

A korababák mozgásfejlődési vizsgálatánál, gyógytornáztatásánál, házi feladat adásásnál  mindig a korrigált életkort számítjuk.  Fontosnak tartjuk, hogy hosszabb kórházban eltöltött idő után….”végre hazamenés” után …legyen egy kis nyugi (2-3 hét), ami csak az otthonról szól és aztán kezdjék a  kezeléseket/fejlesztéseket.

„Koraságukat” nem kell betegségnek tekinteni (főleg ha erre semmi ok nincs) csupán szakemberek (neurológus, gyógytornász, gyógypedagógus, stb…) véleményét időnként kikérni (3- 6 havonta) és tanácsukra prevenciós terápiákon részt venni és egyéni házi feladatokat igényelni otthonra.

Az egyikre biztos szükség van: gyógyítani, kezelni, megelőzni.

 

 

Kovács Andrea

DSGM szakgyógytornász, Gyermekgyógytornász, Mackórendelő szakmai vezető…  és gyermekgyógytornász kollégái a Mackórendelőből

Szeretettel várjuk

Rendelőinkben és online

Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.

Pesten

Mackórendelő PEST

1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.

Budán

Mackórendelő BUDA

1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.

Online

Mackógyógytorna Online

A világ bármely pontján