Barion Pixel

A babák fogas gondjai

5a60f18b b8a8 41ee 8e29 02fe44541e7e

Három éves korig összesen 20 fogat növesztenek a babák. Átlagosan 6 hónapos kor körül indulnak a fogak, de az is előfordul, hogy 2 hónaposan vagy 15 hónaposan kocog az első. A csecsemőkor fogatlan ideje a még át nem tört tejfogak, az állcsontok, valamint az arcizom fejlődésének igen fontos szakasza. A szopás, mint fontos és fejlesztő mozgás, az alsó állcsont mozgatása, rendkívül erős izommunkát jelent, ami a fogak fejlődésére, az arc, lényegében az egész szervezet fejlődésére is hatással van. Szopás közben a szájüregben bizonyos szívóerő érvényesül, amely a szájpadlás, az állcsont fejlődését befolyásolja.

A gyermek fogai még az anyaméhben elkezdenek kifejlődni. Pici fogacskák képződnek az állcsont belsejében, melyek fokozatosan az íny felszíne felé haladnak. A fogacskák rendre átszakítva az ínyt, felszínre törnek, kibújnak.  A fogzás sajnos okozhat irritációt, fájdalmat, vagy akár az íny dagadását és gyulladását. A babáknál a következő tüneteknél gondolhatunk a fog mozgolódására/ kibújására, ha:

–          nyűgös

–          erősen nyálzik

–          állandóan rágna

–          folyik az orra

–          hígabb a széklete

–          hőemelkedése/láza van

–          piroskás az arca

–          étvágytalan

–          duzzadt az ínye

–          éber éjszakák/álmatlan nappalok

A fogak kibújási sorrendje:

a206d522 312d 4d55 9544 38e12bf35c32

Ha meggyőződtél arról hogy a foga miatt nyűgös akkor így próbálhatod a fogzással járó kellemetlenségeket enyhíteni:

–          dörzsöld meg a fájdalmas ínyt az ujjaiddal, textil ronggyal, hideg kanállal

–          használj foggyűrűt, az ínyének masszírozására lehetőleg olyant, ami szilikonból készült, mert a folyadéktartalmúak kilyukadhatnak a gyerek szájában.

–          adj kemény, cukormentes kekszet vagy kenyérhajat rágcsálni neki, ilyen estben a fagyasztott kifli is jó lehet

–          tegyél etetőhálóba hűtött gyümölcsöt (banánt, körtét, almát)

–          borostyánlánc …..hát ezt döntse el mindenki maga hogy használ vagy nem (sose fogja megtudni)

maszírozd meg enyhén a buksiját közben hallgasatok “lágy zenét”

–          dédelgesd a babát, az mindig jól jön

A fogsor feladata:

A tejfogak előtörésétől a kihullásig eltelt idő alatt a rágószervnek be kell töltenie élettani feladatát, vagyis a két fogsor feladata a táplálék alapos megrágása. Olyan tápanyagok fogyasztását kell szorgalmazni, amelyek rágásra késztetnek. A fogak megjelenésével megváltozik a táplálkozás, a táplálék összetétele is.

A kiadós és helyes rágás kedvezően befolyásolja a nyáltermelést, illetőleg a nyálmirigyek működéséta fogak öntisztulását, a fogágy és az állcsont fejlődését.

A fogak ápolása:

A szájüreg tisztítását minél korábbi életkorban meg kell kezdeni. Először csak babafogkefével, majd fogkrém is.

A tejfogaknak mindaddig „helyt kell állniuk” , amíg a maradó fogak át nem törnek, (kb. 12 éves korig, ekkor hull ki az utolsó tejfog). A tejfogaknak helyfenntartó szerepük is van. Foglalják a még ki nem bújt maradandó fogak helyét, hogy ne össze-vissza nőjenek ki. A tejfogak korai elvesztése (fogszuvasodás, rossz étkezési szokások és tisztítási hiányosságok okán) késlelteti az állcsont fejlődését. A maradó fogak kinövése késik, zavarok keletkezhetnek a fogak elrendeződésében. Vagyis rontják azt az előnyös hatást, amellyel a szabályos fogazat az arc harmóniájának kialakításában részt vesz, másfelől a különböző helyzeti rendellenességek előmozdítják a szuvasodásra való hajlamot.

A fogváltásról a Mikor van itt a Fogtündér ideje? cikkben tovább olvashat.

Gyerekkori rossz szokások a tejfogak és a vegyes fogazat időszakában:

A rossz szokások az ujjszopás, ajakszopás, körömrágás, nyelvharapdálás, nyelvöklelés

Mindezek fogászati és akár enyhe mozgásszervi rendellenességekhez vezethetnek, ha sokáig fennállnak. A szituáció kezelése, gyermekfogász szakorvos, pszichológus, logopédus, gyermekgyógytornász team munkában végzett feladata, szoros együttműködésben a szülőkkel.

Ügyeljünk babáink fogára, rágassuk őket sokat, ápoljuk helyesen és mutassuk meg időben gyermek fogorvosnak. Az emberi testben minden összefügg mindennel: a fogak/ állkapocs helyzete, a szopás/ nyelés milyensége és minősége, mely hatással lehet a beszédre, a légzésre, testtartásra és mindez visszafele is igaz lehet.

Dr. Kovács Emese fogszakorvos

Kovács Andrea gyermekgyógytornász, Mackórendelő szakmai vezető

Szeretettel várjuk

Rendelőinkben és online

Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.

Pesten

Mackórendelő PEST

1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.

Budán

Mackórendelő BUDA

1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.

Online

Mackógyógytorna Online

A világ bármely pontján