Barion Pixel

A lúdtalp életkoronkénti teendőiről és veszélyeiről

A lúdtalp egy “az életet nem veszélyeztető” ortopédiai betegség, de sok – sok kellemetlenséggel, életminőség- és esztétikai romlással járó megbetegedés alapja lehet. Szó szerint alapja, mert ezen a dinamikus alapon, a talpunkon járunk, terhelünk, elrugaszkodunk… de sajnos egyre kevesebbet.

Lúdtalpas az, akinek a láb boltozatos szerkezete laposabb a kelleténél. Lúdtalp esetében, a láb a hosszanti tengelye körül kissé kifele fordul, a szalagok túlnyúlnak, a csontok átrendeződnek, az izmok tapadási pontjai máshova kerülnek a térben. Így más lesz a húzási irány, amely kedvezőtlen irányba befolyásolja az egész testet. A rossz talpboltozat negatívan befolyásolhatja a lábfej, térd, csípő, gerinc, váll és akár a légzés, nyelés, fogsor helyzetét, működését is.

Mint tudjuk, minden baba lúdtalpasan/telitalpasan születik, a mozgástól akár már a forgástól, mászástól elkezd kialakulni az egész testünket tartó boltozat, a dinamikus híd. Tehát az egészséges boltozat kialakulása már születéstől elkezdődik.

Mit tehetünk szülőként a lábacskákkal 1 éves kor alatt ?

(figyelni mozgás fejlődését)

Ha megfelelően fejlődik a mozgása és minden mozgás fázist eleget, szimmetrikusan és helyesen gyakorol, akkor 1 éves kor alatt szülőként nincs teendő. Ha bármit észlel, forduljon gyermek gyógytornászhoz, aki gyógytorna gyakorlatokkal látja el.

Mit tehetünk szülőként a lábacskákkal 1 éves kor után ?

(változatos terep biztosítása)

Ha már jár a baba, akkor fontos, hogy a biztos egyensúly kialakulása után biztosítsunk különböző állagú terepeket a talpaknak. Pl: fű, kavics, homok, szántás, vetés….emelkedő – lejtő…szóval ne csak betonon, parkettán és szőnyegen járjunk, amit nem tudunk elkerülni! Keressünk jó helyeket a szabadban és teremtsünk a lakásunkban „mesterséges” lábbarát terepeket!

Az egészséges és legjobb márkájú gyermek lábbelik a „babatalpak”, a cipellőkre csak rá vagyunk kényszerítve. Az a jó cipő, ami  a legjobban hasonlít a mezítláb járáshoz, puha talpú, rugalmas, könnyű stb.

Mit tehetünk szülőként a lábacskákkal 3 éves kor után ?

(játékos lábtorna)

A gyermek 3 éves korára nagyjából kialakul / nem alakul a boltozata. Ebben az életkorban szoktuk mondani, hogy érdemes elvinni egy szakemberhez, hogy van e valami teendő. Ha minimális a talp probléma, akkor otthonra kérjenek érdekes és hasznos gyakorlatokat gyógytornászuktól. Ha komolyabb a talp probléma, akkor feltétlenül gyógytornásszal is tornázzanak, lehetőleg egyénileg vagy mini csoportban, ahol korrigálni tudják a gyermekek mozgásait.

Mit tehetünk szülőként a lábacskákkal 7 éves kor után ?

(intenzív gyógytorna)

Akinek 7 éves korára nem emelkedett meg a boltozata az nagy valószínűséggel lúdtalpas marad. Ami nem mindegy, az az hogy milyen mértékben és hogy ne romoljon tovább az állapot. A lúdtalpas gyermeknek a növekedés befejezéséig, időnként intenzív gyógytorna foglakozásokon ajánlott részt venni, különösen egy – egy nagyobb hossznövekedés után.

Az iskola elkezdésével többet ülnek a gyerekek, dolgoznak a hormonok, súlygyarapodás is jelentkezhet, ami szintén nem hasznos a boltozatnak.

Mit tehetünk szülőként a lábacskákkal 14 éves kor után ?

(gyógytorna és talpbetét)

14 éves kor után általában csak a romlás megelőzésért tudunk dolgozni gyógytornával. Ebben az életkorban legtöbbször már szükséges a lúdtalpbetét is (de ezt egyénileg szükséges megállapítani).

Mi minden lehet a lúdtalp következménye?

–       a lábcsontok megváltozott helyzete miatt fájdalom jelentkezhet ;

–       a harántboltozat eltűnése miatt „bütyök” alakulhat ki ;

–       egyes esetekben bokasüllyedés is megfigyelhető ;

–       térdkompenzáció következtében kialakul az X láb;

–       medenceszög kibillen, ami derék problémákat eredményezhet

–       a tartási rendellenességek miatt izomrövidülések és izomtúlnyúlások keletkeznek, amelyek hátgerincferdüléshez vezethetnek

–       csökkenhet a fizikai állóképesség

–       fáradékonyság jelentkezhet

–       antalgiás, csámpás járás alakulhat ki

–       megbomlik a helyes testtartásunk, ami így minden porcikánkra kihathat !

 

A gyógytorna az a terápiás kezelés, mely a lúdtalp megelőzésében, enyhítésében és gyógyításában egyaránt, mellékhatások nélkül eredményes lehet. A helyes lúdtalp gyógytorna nem merül ki abba, hogy papírt tépünk és golyókat szedegetünk a lábunkkal, hanem az egész testen „munkálkodik”.

Aki lúdtalpra hajlamos vagy lúdtalpas, annak ajánljuk a Mackórendelő lúdtalpas könyvét kb. 70 gyakorlattal, akár évente “eltornázva”.

könyv borító jpgMackógyógytorna lúdtalp ellen

 

A Mackórendelő gyógytornászai

Szeretettel várjuk

Rendelőinkben és online

Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.

Pesten

Mackórendelő PEST

1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.

Budán

Mackórendelő BUDA

1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.

Online

Mackógyógytorna Online

A világ bármely pontján