Barion Pixel

Asztmás gyermekek gyógytornája

Manapság egyre több gyermek mindennapjait nehezíti meg az asztma, illetve egyéb allergiás megbetegedések.  Megnehezítik a hétköznapokat, az iskolába járást és a mindennapi aktivitásban való részvételt. Asztmás gyermekek fizikai terhelhetősége csökken, gyakoribbá válnak a hiányzások, fejlődésben gyakran lassulás figyelhető meg.A betegséggel sokszor nem könnyű együtt élni, de a megfelelő, rendszeres kezelésekkel, környezet-életmód kialakításával csökkenthetőek a rohamok, pozitív irányba befolyásolhatóak a tünetek. Így jelentős mértékben javítható a gyermekek életminősége.

Gyógytornászként röviden azt emelném ki, hogy a gyógytornának milyen szerepe van az asztmás gyermekek rehabilitációjában, a tornákon mit miért alkalmazunk, és milyen hatásokat érhetünk el.
A rohamok alkalmával a légutak sima izomzata megvastagodik, görcsös állapotba kerül, a nyálkahártyában gyulladás, duzzanat alakul ki, fokozódik a váladéktermelődés. Mindez a légutak beszűküléséhez vezet. A légzés felületes, kapkodó, a levegőáramlás akadályozottá válik. A mellkas megemelkedett helyzetű, mely kilégzéskor nem tud visszatérni a fiziológiás helyzetbe. Belégzéskor a segédizmok erőteljes működése, a normál passzív kilégzés helyett, pedig egy erőltetett kilégzés figyelhető meg. A légvételek, valamint a rohamok leküzdése sok energiát vesz igénybe. A gyermek olyan testhelyzeteket vesz fel, melyek segítik a levegővételt. Mindezek sokszor tartáshibákhoz, mellkas – , gerinc deformitásokhoz vezetnek. Leggyakoribb tartáshibák az előre domborodó has, megemelt, felhúzott- előreemelt vállak, domború hát.

  • A rohamok alatt : a cél elsősorban a hörgőgörcsök oldása, gyulladást csökkentő, hörgőoldó gyógyszerek alkalmazásával, illetve a helyes légzés kialakítása, a kóros légzési mechanizmusok kiküszöbölése. A rohamok csökkenése után a nyákoldás, a váladék mobilizálása, a tüdőterületek átlélegeztetése, illetve szükség esetén az oxigén terápiának van fontos szerepe. Az ismétlődő nehézlégzések, rohamok, fulladások, mind fizikailag, mind pszichésen megterhelik a gyermekek szervezetét.
  • Rohammentes időszakokban: különböző légző tornák, mellkas mobilizálási technikák, testtartásjavító tornák, és a cardio-pulmonális állóképességet fejlesztő tréningek kapnak nagyobb hangsúlyt.

A gyermekeknél érdekes és motiváló feladatokat kell alkalmaznunk, ami mindig a gyermek életkorához, érdeklődéséhez igazodik. E betegségben szenvedő gyerekek általában, sem az egyéni, sem a túl nagy csoportokban történő foglalkozásokat nem szeretik. Legjobb a 2-3 fős torna.
Gyógytornászként  kihívást jelent e betegségcsoportban alkalmazandó helyes feladatok kitalálása és a gyerek folyamatos  motiválása, mivel a torna főleg aktív feladatokból áll, tehát a gyereknek kell „dolgozni”. A terápia eredményességét a gyermek és gyógytornász közötti kapcsolat sikeressége nagyban befolyásolja.

A témában tovább olvashat az Asztmás gyógytorna cikkünkben. Webáruházunk termékei között a testtartás javításának segítségére többféle lehetőség közül is választhat.

Tímár Kinga gyógytornász

Mackórendelő

 

Szeretettel várjuk

Rendelőinkben és online

Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.

Pesten

Mackórendelő PEST

1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.

Budán

Mackórendelő BUDA

1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.

Online

Mackógyógytorna Online

A világ bármely pontján