Betegségek
Csípőficam
Különböző fokozatai vannak, a csupán laza ízülettől a vápa és a combfej formai, szögbeli, méretbeli eltéréséig, illetve a fej vápán kívüli elhelyezkedésének mértékétől és irányától függően.
BővebbenA tölcsérmellkas (pectus excavatum)
A tölcsérmell az esztétikai problémán túl egészségügyi kockázatokat is hordoz. A mellkas beszűkül a deformitás miatt, ez pedig magában hordozza a szív és a tüdő működési zavarának kockázatát.
BővebbenOpisthotonus (kóros hátrafeszítés)
A görög eredetű „opisthotonus” a gerinc hyperextensióját, azaz egy hátrafeszített ívet jelent. Ilyenkor a fej, a nyak és a gerincoszlop által alkotott ívet a gerinc melletti izmok feszülése révén jön létre.
BővebbenA gyermekkori
“Tic”-ről
A Tic (tik vagy tikk) zavarok neuropszichiátriai idegrendszeri betegségek, melyek ismétlődő, akaratlan mozgások (motoros tic) és/vagy irányíthatatlan hangadások (vocalis tic) tartós, együttes vagy váltakozó fennállása jellemez.
Bővebben“X” LÁB – Genu Valgum
A csámpás X lábnál, a combcsont és a lábszár tengelye nyitott szöget zár be. Az X láb - genu valgum esetén jellegzetes láb tengelyállás, hogy a térdek befele fordulnak és a két bel boka nem érintkezik.
BővebbenHanyagtartás
A középiskolások több mint háromnegyedének, az óvodás korú gyermekek 60%-ának rossz a tartása, vagy már kialakult valamilyen gerincbetegsége. A gerinc (sagitalis) görbületei a hasalás, négykézláb mászás, ülés, állás, járás begyakorlásával alakulnak ki és eredményezik az egyén testtartását, ami 6-7 éves korban válik véglegessé.
BővebbenBaba izom hipotónia
Hipotonnak (hypothon) nevezzük azt az izmot, aminek túl alacsony az izomtónusa, petyhüdt, puha tészta tapintású. A baba passzív ízületi mozgatáskor nem, vagy csak alig észlelhető ellenállás.
BővebbenScoliosis – gerincferdülés
Az oldalirányú görbülethez társul legtöbbször a csigolya elfordulása (torzió) is, aminek következtében a háti szakaszon úgynevezett bordapúp, az ágyéki szakaszon ágyéki púp alakul ki.
BővebbenPlexus brahális laesio (karfonat károsodás)
A plexus brachialis (karfonat) a nyaki 5,6,7,8 és a háti 1 gyök összefonódásából keletkezik. A csigolyaközökből kilépő gyökök a nyaki gerinc oldalán haladnak a felső végtag felé. Lefutásuk során kulcscsont feletti és alatti részre különülnek el.
BővebbenHemiparesis (féloldali végtagok mozgásban való elmaradása)
Az „elmaradásnak” különböző fokozatai lehetnek: enyhe, középsúlyos és súlyos sérülésig. A parézis és plégia szóhasználat is erre utal. A parézis szó azt jelenti gyengülés, míg a plégia szó a teljes bénulást takarja.
BővebbenTorticollis – Ferdenyak tünetei, terápiás lehetőségei
Ez a kifejezés a fej elcsavarodását és oldalra dőlését jelenti. A probléma forrása a nyak izmainak akaraton kívüli összehúzódásából ered. A torticollis lehet veleszületett vagy megszerzett.
BővebbenLapos babafej
Az emberi koponya 6 csontból áll, amelyek azonban csak később forrnak össze; magzati korban egy bizonyos fokig elmozdulnak, elcsúsznak egymáson, és még a születést követően is rugalmasak maradnak néhány hétig, hónapig.
Bővebben“O” láb – Genu Varum
Az elváltozás lehet egyoldali, de a leggyakrabban kétoldali problémáról beszélhetünk. Az O láb gyermekkorban nem okoznak semmiféle panaszt, felnőttkorban azonban az egyenetlen terhelés miatt már a 30-40 éveseknél is fájdalmas ízületi kopások okozói lehetnek.
BővebbenArcidegbénulás
A VII. agyideg károsodása következtében az általa beidegzett azonos oldali arcfél izmainak gyengesége vagy bénulása jön létre. Az arcidegbénulás leggyakoribb típusa az ismeretlen eredetű, más néven Bell-féle bénulás (parézis).
BővebbenScheuermann
A Scheuermann betegség, 10-16 éves korban kialakuló gerincbetegség, amely fiúknál és lányoknál azonos arányban fordul elő. Az egészséges gerincet négyzet alakú csigolyák és a csigolyák közt elhelyezkedő rugalmas, kocsonyás anyagú porckorongok alkotják.
Bővebben