Barion Pixel

Kinesio aktive tape alkalmazása itthon és a nagyvilágban

A Kinesio tape technika új kezelési lehetőséget nyújt, széleskörűen felhasználható a gyógyításban és az orvostudományban, számtalan fizioterápiás kezelés során alkalmazható.
A Kinesio tape különleges tulajdonságú, vízhatlan, rugalmas, jó minőségű pamut anyag, melyet egy 100% akril ragasztóréteg borít. Vastagsága, súlya és nyúlási képessége a bőréhez hasonló.

A hullámszerű akril ragasztóborítást a test melege aktiválja. Levegő- és nedvesség-áteresztő képességének köszönhetően hosszú időn keresztül is kényelmesen viselhető – több napon keresztül, de akár több hétig is. A szalag gyógyszerészeti szempontból nem tartalmaz aktív elemeket és ragasztót, semleges hatású a bőr számára. Hatékonysága különböző igénybevételek esetén is megmarad (zuhanyzás, munka, sportolás, úszás, vagy más mindennapi élethez tartozó tevékenységek során), felrakása után nem korlátozza a beteget a szabad mozgásban, ami nagy előnyt jelent. Különleges tulajdonsága, hogy felhelyezésének és a test mozgásának köszönhetően 24 órás információs terápiát tesz lehetővé.

Egyre több terapeuta használja a gyermekfizioterápiában a módszert, kiegészítve ezzel a gyógytorna-foglalkozásokat.
Használható rossz testtartás miatt kialakuló itt-ott fájdalmak megszüntetésére.
Ortopédiai kórképeknél.  különböző láb deformitásoknál, torticollisnál, ízületi instabilitásnál, scoliosisnál, hanyagtartás  stb. esetén.
Neurológiai kórképeknél, pl. a cerebral paresisnél, hypoton izomzatnál, kóros reflexek gátlására és különböző funkcióbeli eltérések korrigálásánál lehet hatásos.
gyermekgyógytorna során elsősorban izomaktivitás fokozása – erősítése, nyújtása, testhelyzetek korrigálása, mozdulatokra való rávezetés történik.
kinesio tape abban segít, hogy ennek a korrigálásnak az eredménye hosszabb időre is fenntartható legyen. A különböző ragasztási technikákkal lehet a propriocepcióra, izomaktivitásra, izomtónusra hatni, az izomegyensúlyt normalizálni, a mozgástartományt (ROM) növelni, tartást korrigálni, bizonyos mozgásokat megéreztetni.

Hazai tanulmányok

1. Kinesiotaping alkalmazása mozgásszervi betegséggel rendelkező gyerekeknél c tanulmány (Kovács Andrea gyógytornász Bethesda korház mozgásszervi gyermek rehabilitációs osztály 2008).
A 14 esetet bemutató tanulmány a Kinesiotape-módszer hatásait vizsgálta különböző mozgásszervi betegséggel rendelkező gyermekeknél (hemiparesis, tetraparesis, enyhe dongaláb, hanyag tartás, kifolordotikus tartás, halmozottan sérült gyermekek mozgásszervi problémái), kiegészítő terápia formájában. A vizsgálat eredményeként 11 esetben korrekció és a mozdulatok tökéletesebb végrehajtása; 2 esetben korrekció nem, de a mozdulatok könnyebb végrehajtása; 1 esetben változás nem volt tapasztalható.
Például 6 éves kisfiú jobb hemiparesissel. Terápiás cél a kézfunkciók javítása, a doraslfelexio és supináció minél tökéletesebb végrehajtása volt. A taping-terápia időtartama alkalmanként 4-6 nap volt, összesen 4 alkalommal. A kezelés végeztével nagyobb izomerővel végrehajtott mozdulatok és a kóros tartások részben történő gátlása volt megfigyelhető.
2. Egy másik, 2007-ben prezentált tanulmányban (Kinesio-tape alaklmazása vállfájdalommal rendelkező hemiparezises betegeknél Kovács Andrea, Dr Kallós Éva, S. Nagy Zita Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet) hasonlóan a Kinesiotape-módszer alkalmazásának hatásait vizsgálták felnőtt hemiparetikus betegek rehabilitációjában. A kéthetes terápia végére pozitív változás állt be a testsémában, több figyelem összpontosult a paretikus végtagra, javult és szimmetrikusabb lett a testtartás, csökkent a fájdalom, nőtt az aktív mozgáspálya mértéke, valamint minimálisan javult a mozgásfunkció is.

 

Külföldi tanulmányok

1. Audrey Yasukawa, Trish Martin (2006, Pilot Study…) közzétett tanulmányában kétféle taping-technikát alkalmazott a törzs stabilitásának fokozására és a kéz funkciójának javítására, és azok hatásait vizsgálta. A kezelés során a hasra és a kézre helyeztek fel szalagot. A terápia célja a gyengült izmok támogatása és az ízületi stabilitás növelése volt.
Következtetéseik:

  1. A has beragasztása: a ragasztási technika stabilizálja a bordákat, összeköttetést létesít a törzs felső és alsó része között, ezáltal stabil alapot nyújt a vállöv mozgásaihoz (Heather Murray,PT, PhD, CKTI)
  2. Kéz beragasztása: javítja a csukló és az ujjak funkcionális működését, stabilizálja a carpalis ívet, ami segíti a finommotoros aktivitást és az írást (– hüvelykujj oppozíciójának és abdukciójának képessége, az ujjak pozicionálása a tárgyon; propriocepción keresztül az ujjak működésének aktiválása)

2. Egy másik, a  Melbourne Assessment által végzett tanulmány célja az volt, hogy a Kinesiotape-technika hatásait vizsgálja a felső végtag motoros funkcióinak javításában. A rehabilitációs program keretében 15 gyereket vett részt 4 -16 éves korig, akik izomgyengeséggel, izom diszbalansszal, csökkent posturalis kontrollal, spasztikus izomzattal, és gyenge koordinációval rendelkeztek (különböző kombinációkban). A méréseket a kinesiotape felragasztása előtt és közvetlenül lekerülése után végezték, a szalagot 3 napig  viselték. A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a Kinesiotape-kezelés javította a felső végtagi funkciókat és kontrollját.

3. Murray (2002) esettanulmányában a Kinesiotape hatásait vizsgálta a ligametnum crutiatum anterior rekonstrukcióját követően, és azt találta, hogy nőtt a térdízület aktív mozgástartománya, amely összefüggésbe hozható a taping hatására a comb elülső izomrekeszében (m. quadriceps femoris és m. sartorius) növekvő aktivitással.

4. Maruko (2000) leírta a Kinesiotape jótékony hatását a gyermek neurológiai rehabilitáció keretében történő vízi-terápiás alkalmazása során. A tape segített a mozdulatok összehangolásában, támogatta az ízületi- és izomfunkciót, hatással volt az izomegyensúlyra.

5. A Grandview Children’s Centre-ben végzett tanulmány egy 16 éves diszkinetikus cerebral paresises lány (állapota: kifotikus tartás, tónusfokozódás a végtagokban) Kinesiotape kezelését prezentálja, melynek célja az volt, hogy ülő helyzetben javítsa a testtartást.

6. A Grandview Children’s Centre által bemutatott másik esettanulmány egy 4 és fél éves nem specifiuks cerebral paresises kisfiú terápiáját írja le. A jobb kezében csökkent kézügyesség, fejletlen fogás jellemző, nehezen hangolja össze a mozgásokat és engedi el a tárgyakat. Csuklóját flexioban tartja, kézmozgásai koordinálatlanok, segítséget igényel.
A Kinesiotape felragasztása a jobb kéz csukló extensiojára, ujjak extensiojára hatott, valamint manipulációhoz optimális helyzetben stabilizálta a kezét. A terápia eredményeként a tárgyak megfogása könnyebbé vált, optimális helyzetben történik, hatékonyabban tud tárgyakat a kezében tartani. Összességében elmondható, hogy javult a mozgásfunkció (nőtt a mozgások sebessége, javult a hatékonysága, koordinációja).

Kinesio tape tehát terápiás segítség lehet a mozgásszervi betegségekkel rendelkező gyerekeknél, általa folyamatos stimulációt, funkcionális korrekciót, figyelmeztető hatást tudunk elérni, de használható egyéb tulajdonságainak köszönhetően gyulladás csökkentésre, sérült izmok tehermentesítésére, dinamikus stabilizálásra és keringés javítására.
Taping terapeuta több fajta ragasztási módszert  alkalmazhat a siker érdekében. Ha elsőre sikerült a célunkat elérni akkor nincs más dolgunk csak ezt tökéletesíteni, időben jól ütemezni. Ha viszont az első alakommal nem sikerül a „hatást” elérni, akkor legalább 2-3 alkalommal érdemes kisérletezni.
Fontos hangsúlyozni, hogy a Kinesiotape kezelés nem önmagában, hanem a különböző fizioterápiás foglalkozásokkal kombinálva, kiegészítő terápiaként alkalmazandó, használatával erősíthető és hosszabb távon fenntartható a gyógytornával, manuális kezelésekkel elért hatás.

 

A kinesio tape gyerekeknél való alkalmazásáról a Kinesio tape ragasztás gyerekeknél cikkben tovább olvashat.

Kovács Andrea
Gyermekgyógytornász, kinesiotaping terapeuta

Mackórendelő szakmai vezető

Szeretettel várjuk

Rendelőinkben és online

Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.

Pesten

Mackórendelő PEST

1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.

Budán

Mackórendelő BUDA

1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.

Online

Mackógyógytorna Online

A világ bármely pontján