Barion Pixel

Lábujjhegyen járás

A lábujjhegyen állás vagy járás része a fejlődésünkben előírt felegyenesedésnek, azaz ahogy a pici baba először a fejét emeli, aztán magasabbra törekedve ül, mászik, áll és elindul. Az időpontja, mértéke, gyakorisága és a mozgás szabad kivitelezésének lehetősége határozza meg, hogy meddig tekinthető teljesen egészségesnek és mikortól kell rá jobban odafigyelni…

 

A gyerekek szeretnek magasra törekedni, szüleikre hasonlítva belebújni a cipőikbe, nyújtózkodva elérni a magasabb helyen előlük biztonságba helyezett tárgyakat és játszani az izmaik feszítésével, egyensúlyukkal.

lábujjhegyen próbálkozás hasznos folyamat és fontos része:

  • az izomerő-szabályozás tanulásának, azaz hogy mikor mekkora erőt tudunk kifejteni az izmainkkal
  • az izomtónus akaratlagos szabályozásának tanulásánál, azaz hogy mikor feszítjük a testünket vagy annak részeit és mikor lazítjuk
  • a talpon való gördülésnek. A helyes lépés folyamataként a sarkunkon érkezik meg a lábunk a talajra és a talpon végiggördülve a nagylábujjtól rugaszkodik el.
  • az egyensúlyrendszer fejlődésének,
  • a szenzomotoros fejlődésnek, reflexintegrálódásnak.

Mikor jelenik meg és mi a teendő?

A babák többsége az állás tanulásánál 10-12 hónapos korban, illetve ezt követően az első lépések tanulásánál is alkalmazza a lábujjhegyen való egyensúlyozást, nézegeti, hogy mekkora erővel, melyik koordinációval lesz a stratégiája a legsikeresebb. Ezek a kezdeti „lábujjhegyezések” teljesen egészségesek és általában maguktól le is épülnek, mert a babák gyorsan rájönnek, hogy teli talpon ügyesebbek. Ha hosszabb időn keresztül megmarad vagy a függőleges helyzetben eltöltött idő nagyobb részében van így a gyermek, akkor érdemes utánajárni, hogy mi okozhatja.

Amikor szépen elindultak a lépések és később kezdődik a lábujjhegyen járás szintén az időtartam és a gyakoriság lehet figyelemfelhívó. Egyfelől az egyensúlyfejlődés, gyorsaság vagy az ugrás érése, tanulása kiválthat gyakoribb lábujjhegyen próbálkozást, de ezek csak rövid időtartamú mozdulatok. A gyakoribb előfordulásnál keressünk fel szakembert.

Milyen időtartamot vagy gyakoriságot tekintsünk már figyelemfelhívónak?

Erre nem lehet egyelőre egyértelmű adatot, választ adni. Mi a rendelőben irányszámként úgy látjuk, hogy ha a függőleges testhelyzetben töltött idő több mint 30 %- a lábujjhegyen van, akkor már figyeljük jobban, 50% felett pedig mindenképp érdemes szakembert megkeresni, hogy el tudja dönteni szükséges-e kezelni.

Mik lehetnek az okok és milyen szakemberhez forduljunk?

gyakori vagy markánsabban megjelenő lábujjhegyezés hátterében állhat

  • puhább izomzat, amit a gyermek kompenzálni szeretne és a szükségesnél több erőt fejt ki.
  • feszesebb vagy letapadt izomzat, amikor maga a feszülés váltja ki a lábujjhegyet
  • lazább izületek, amikor stabilizálni szeretne a gyermek és szintén több erőt fejt ki a kelleténél
  • idegrendszeri éretlenség (pl. túlzott talpi érzékenység nem megfelelő reflexintegrálódás vagy saját test érzet)
  • koordinációs problémák, amikor a testközéppont eltolódik
  • ortopédiai problémák (dongaláb, bokabedőlés)
  • neurológiai problémák (idegrendszeri sérülés)
  • fejlődési rendellenességek
  • térdfájdalom
  • autizmus spektrumzavar (lehetséges része a sztereotip mozgásformának)

A diagnózist és a terápia menetét szakorvosi kompetencia meghatározni, a problémának megfelelően ortopéd orvost vagy neurológust kell felkeresni. Amennyiben indokolt a gyógytorna, egyénileg kell a feladatokat összeállítani az izomegyensúlyt, a helyes terhelést, gördítést és még számos területet érintően.

A másodlagos következményként megjelenő Achilles rövidülés megelőzése/prevenciója vagy nyújtása nagyon fontos, mert ez más biomechanikai láncokra is hatással van. A Mackógyógytorna lábujjhegyen járó gyermekeknek feladatsorban erre összeállított gyakorlatok találhatóak. A 2-8 év közötti gyermekek számára 12 feladatot tartalmazó feladatsor egyaránt alkalmazható az ismeretlen eredetű lábujjhegyezőknek és az enyhe neurológiai tünetekkel rendelkező gyermekeknek is.

 

Kovács Andrea és Körmendi-Békési Anita

Gyógytornászok

Mackórendelő

Szeretettel várjuk

Rendelőinkben és online

Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.

Pesten

Mackórendelő PEST

1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.

Budán

Mackórendelő BUDA

1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.

Online

Mackógyógytorna Online

A világ bármely pontján