Elektroterápia
Az elektroterápia az elektromos energia terápiás célú felhasználását jelenti.
Mi történik a terápián?
Az elektroterápia az elektromos energia terápiás célú felhasználását jelenti. Frekvenciatartomány szerint osztályozzuk, így megkülönbözetünk kis-, közép-nagyfrekvenciás kezeléseket.
Az elektroterápiás kezelések fokozzák a keringést, csökkentik a fájdalmat, serkentik az sejtanyagcserét valamint jótékonyan hatnak az izomzatra. Elektroterápiás kezelések közül gyógyászatban TENS kezelés, szelektív ingeráram, iontophorézis, diadynamik, mikrohullám, interferencia, ultrahang stb.
A következőkben csak a szelektív ingeráram és a TENS terápiás lehetőségeit és hatásai mutatatom be.
1. Szelektív ingeráram
Ingeráramnak nevezzük azt az elektromos áramot, amelynek hatására az izmok kontrakciója következik be. Egyenáram impulzusok sorozata szelektíven vált ki kontrakciót a károsodott izomban anélkül, hogy fájdalmat okozna. Fontos terápiás eljárás a perifériás bénulások esetén, izomsorvadás megelőzésére, gyenge izmok erősítésére.
A harántcsíkolt és a simaizom szövetet az akaratlagos ingerlésen kívül mesterségesen, ingerárammal is kontrakcióra lehet bírni. Ezt a kezelést szelektív ingeráram kezelésnek nevezzük. Szelektívnek azért, mert szemben a tornakezeléssel, ahol a sérült izom működtetése mellett az ép izom kontrakciója is bekövetkezik, itt csak a kiválasztott sérült izom mesterséges összehúzódására kerül sor.
A szelektív ingeráram kezelés célja:
A degenerálódott, vagy sorvadt izom erőteljes összehúzódásának a kiváltása, az ép izomzat ingerlése nélkül. Az izomszövet elváltozása miatt kiválasztott, kezelendő izmot, fájdalmatlanul, működésének kiváltására ingerli. Az ingerlés célja az izomszövet anyagcseréjének biztosítása, a működéshiány miatt bekövetkező sorvadás megakadályozása.
Az izomingerlés vizsgálatát közismerten ideg-izom készítményeken szokták vizsgálni. Ha az ideget elektromosan ingerlik, az izom összehúzódása jelzi, hogy az ideg ingerületbe került és az ingerület az idegen át jutott az izomba. Az idegben az ingerület vezetése sokkal lassúbb, mint az elektromos vezetés egy fémvezetőben. Az idegsejtben külső ingerre egy sajátos elektromos változás jön létre, amelyet akciós potenciálnak neveztek el.
A szeltív ingeráram kezeléseket a rehabilitációban, a gyenge hypoton izmokon, az 1 , 2, vagy gyenge 3 izomerejű izomcsoportoknál vagy a spasztikus izmok antagonista izomcsoportjain alkalmazzák gyereknél és felnőtteknél egyaránt.
Alkalmazás:
- cerebrál parésisben
- balesetek után
- plexus brahiális
- stb.
2. T.E.N.S mozaikszó, az eljárás angol nevének “Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation” (bőrön keresztül alkalmazott elektromos ideg stimuláció) kezdőbetűiből.
A TENS a fájdalomcsillapítás gyógyszer-mentes alternatívája, amelynek lényege a kétfázisú, kisfeszültségű, kis áramerősségű, változtatható frekvenciájú és hullámhosszúságú elektromos ideg stimuláció.
A TENS készülékkel végzett kezelés célja a fájdalomcsillapítás a bőrön keresztül az idegekhez továbbított, megfelelően beállított elektromos impulzusok segítségével. A fájdalomcsillapításhoz a TENS készülékből kivezető kábelek végén található elektródákat az adott terület szempontjából megfelelő pontokra kell helyezni. A modulált impulzusok az elektródákon keresztül továbbítódnak az adott idegekhez. Ezek a jelek blokkolják a fájdalom jelzéseit, így azok nem jutnak el az agyba.
A TENS kezelés kiváló gyógyszermentes fájdalomcsillapítási alternatíva olyan krónikus állapotokban, mint a derékfájás vagy az ízületi gyulladás. Sikeresen alkalmazható sebészeti beavatkozással, baleseti sérülésekkel illetve egyéb állapotokkal kapcsolatos akut fájdalmak esetében is.
A TENS hatásai:
- mellékhatás nélküli fájdalom csillapítás
- gyógytorna kiegészítője
- javítja a perifériás keringést
- elősegíti a sejtek anyagcseréjét
- többször is alkalmazható, otthoni kezelések formájában (intézmény igénybe vétele nélkül)
- a készülék használata könnyen elsajátítható,
- a fájdalom csillapítása megoldható abban az esetben is, ha valakinek pl. gyógyszer allergiája van,
- nem alakul ki hozzászokás, függőség a rendszeres használat miatt,
- bizonyos betegségeknél a napi többszöri kezelés előnyösebb, mint a napi egyszeri, akár hosszabb ideig tartó kezelés (pl. bőrfekélyek, felfekvések),
- decubitus, izombénulások egyes formái),
- krónikus (idült) fájdalom esetében a gyógyszeradag csökkenthető, esetleg el is hagyható a TENS készülék rendszeres és megfelelő használata esetében
A TENS módszer előnyei:
- Mellékhatás mentes fájdalomcsillapítást biztosít
- Hatékony akut és krónikus fájdalmak esetén
- Javítja a helyi keringést, elősegíti a sejtek anyagcseréjét
- Kiegészíti a gyógytornát
- Gyógyításban és megelőzésben egyaránt használható
A TENS módszer előnyös, mert:
- Önálló és/vagy kiegészítő terápia is lehet
- Nem alakul ki hozzászokás, még rendszeres használat mellet sem
- Az intézetben megkezdett terápiák otthon folytathatók
- Kicsi, könnyen kezelhető, időt és pénzt lehet a segítségével megtakarítani
Az elektroterápiás kezeléseket (szelektív ingeráram vagy TENS) a rendelőben lehet szakember irányításával igénybe venni vagy egy saját készüléken betanulás után otthonában végezni. A Mackórendelőben a betanítást gyógytornász végzi, ahol megmutatja a gép használatát, beállítását és felhelyezési technikákat a beteg diagnózisának megfelelően. Általában egy 45 perces alkalmat igényel a betanítás.
Saját készüléknek ajánljuk a TENSEL ME-2001-et, ami egy biztonságos és profi gép, szelektív ingeráram és TENS kezelésekre alkalmas, otthoni használatra. Megvásárolható: www.minel.hu
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján